35. rocznica pacyfikacji KWK Wujek

13.12.2016, wtorek

W okrągłą, 35 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego fani GieKSy postanowili uczcić jego wszystkie ofiary.
13 Grudnia w kilkadziesiąt osób pojawiamy się pod pomnikiem krzyża przy Kopalni „Wujek” aby zapalić symobliczne znicze oraz zaprezentować okolicznościową oprawę.

Zainspirowani akcją Instytutu Pamięci Narodowej, który zachęca do wystawiania w oknach „światła wolności” w postaci zapalonych świeczek dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego, postanowiliśmy zapalić kibicowskie „światło wolności”.

Pierwszy raz od kilku lat nasze główne działania skupiły się więc na innym niż 16 grudnia dniu. Taka decyzja została podjęta również w związku z problemami, których doświadczyliśmy ze strony policji w zeszłym roku (mandaty, zatrzymania, przeszukania, przerywanie uroczystości) oraz zapowiadanymi na ten rok protestami KOD-u i związków zawodowych ze względu na planowaną obecność Prezydenta Andrzeja Dudy. Po rozmowach z organizatorami obchodów doszliśmy do wniosku, że 16 Grudnia pod Krzyżem zbyt wiele środowisk planuje działania, z którymi stanowczo się nie zgadzamy, i uważamy, że uderzą one w pamięć poległych Górników oraz nie przystoją tak ważnym uroczystościom. Stąd też decyzja o zaprezentowaniu oprawy trzy dni wcześniej.

Wyrażając swój sprzeciw chcemy jednak pozostać wierni naszym ideałom i zaprosić wszystkich kibiców GKS-u Katowice na obchody 16 grudnia, które odbędą się o godzinie 17:00 pod Krzyżem przy KWK „Wujek”. W tym roku również będziemy obecni i jak zawsze dumnie staniemy za flagą z napisem „Grudzień;81 Pamiętamy”.

Na koniec apelujemy do wszystkich osób planujących w piątek udać się na uroczystości o uszanowanie rocznicy pacyfikacji kopalni i niewykorzystywanie jej do bieżących sporów politycznych.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Źródło: gieksa.pl

FOTOGALERIA: Gieksiarze.pl