40. rocznica pacyfikacji KWK Wujek

16.12.2021, czwartek

Relacja GieKSiarza

40. rocznica pacyfikacji KWK Wujek to rozszerzone działania GieKSiarzy w kierunku upamiętnienia bohaterów tamtych dni, względem lat wcześniejszych. Z inicjatywy kibiców GieKSy z Brynowa udało się stworzyć, opłacić i namalować mural poświęcony “Dziewięciu z Wujka” – znajduje się on w Brynowie, przy ulicy Dobrego Urobku, nieopodal kopalni Wujek. Powtarzamy też akcję kotylion z logiem stworzonym przez kibiców, symbolizującym pamięć o zamordowanych górnikach (górnicze godło w którym obuch od pyrlika został zastąpiony biało-czerwoną flagą Solidarności). Z tym logiem została także uszyta flaga na kij, która zadebiutowała na Barbórkowym meczu w Bielsko-Białej.
Z inicjatywy kibiców w oficjalne obchody włączył się także Klub, co przełożyło się na podpisanie umowy o współpracy z Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. W wyniku tego każda z trzech sekcji GieKSy (piłka nożna, hokej na lodzie i siatkówka) rozegrała specjalny mecz rocznicowy, na którym zawodnicy zagrali w specjalnych opaskach lub koszulkach (hokeiści). Każde ze spotkań poprzedziła minuta ciszy, a na bandach wyświetlane były specjalne grafiki. 26 listopada na piłkarskim meczu z Miedzią Legnica dodatkowo zawodnicy wynieśli przed rozpoczęciem na murawę transparenty na kijach z wizerunkami górników, co na tle Blaszoka na którym wisiał trasnaprent z nazwiskami zamordowanych wyglądało bardzo symbolicznie (J. CZEKALISKI – K. GIZA – J. GNIDA – R. GZIK – B. KOPCZAK – A. PEŁKA – J. STAWISIŃSKI – Z. WILK – Z. ZAJĄC).
Katowiccy siatkarze uczcili 40-rocznicę zbrodni komunistycznej władzy w kopalni Wujek, 12 grudnia na meczu z Projektem Warszawa, gdzie na trybunach znalazły się podobizny i nazwiska zabitych na transparencie, który wcześniej gościł przy Bukowej.
Ostatnią sekcją która upamiętniła te tragiczne wydarzenia był hokej na lodzie, gdzie 30 grudnia GKS podejmował Podhale. Początkowo na tafle wjechali młodzi adepci hokejowej GieKSy z uniesionymi transparentami z wizerunkami zamordowanych górników, którzy po honorowej rundzie, rozstawili się na środkowej linii, a zawodnicy i cała zgromadzona hala oddała z pełnymi honorami cześć i pamięć ofiarom wydarzeń z 1981 roku z kopalni Wujek, poprzez minutę ciszy. Następnie, w I tercji, brynowska GieKSa zaprezentowała choreografię, również poświęconą bohaterom ze swojej dzielnicy. Na trybunach pojawiły się transparenty „1981 LATA MIJAJĄ 2021 – GIEKSIARZE PAMIĘTAJĄ”, których jedna część była w barwach narodowych, a druga w górniczych. Po środku zaś rozwinięto ogromny kotylion z logiem symbolizującym pacyfikację KWK Wujek (godło górnicze, gdzie obuch w pyrliku zastąpiony został polską flagą na wzór Solidarności). Całość uzupełniła kartoniada w odpowiedniej kolorystyce, oraz okrzyki ku czci wydarzeń sprzed 40 lat.
W przerwie zaś, mecz swoją przemową i obecnością uświetnili Stanisław Płatek, przewodniczący strajku w KWK „Wujek” w grudniu 1981 r., który był ranny w czasie pacyfikacji, Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Katarzyna Kopczak, córka Bogusława Kopczaka.
Same obchody 16 grudnia przyciągnęły ponad 300 kibiców z GieKSy którzy oddali cześć zabitym górnikom pod krzyżem KWK Wujek, pod który przemaszerowaliśmy całą grupą za flagą „GRUDZIEŃ’81 PAMIĘTAMY”. Jak zawsze symbolicznie zapalamy zniczy i składamy wieniec oraz głośnymi okrzykami przypominamy o zbrodniach komuny, zza transparentu o treści „40 lat temu stanęli z kilofem wobec systemu”. Tradycyjnie nasza wizyta została okraszona pirotechnikom, w tym symboliczne 40 rac.

PRECZ Z KOMUNĄ – CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FILM: 16.12.2021 Obchody 40 rocznicy pacyfikacji KWK Wujek

FILM: 16.12.2021 Obchody 40 rocznicy pacyfikacji KWK Wujek (2)