Banik 3-0 GKS Katowice – 90 lat FCB

13.10.12

Wczoraj w Ostravie na Bazalach odbyły się obchody 90-lecia Banika. Główną atrakcją dnia był mecz przyjaźni pomiędzy Banikiem i GieKSą. Tego dnia w Ostravie zameldowało się ok. 1400 Gieksiarzy (2 JKS, 10 KSG), w tym 100 z Giszowca! Co daje nam nowy rekord wyjazdowy. Część z nas już od dawna gości w Czechach, część dojeżdża na sam mecz.
Mamy ze sobą 7 flag: FORZA GKS, Pseudokibice…, GKS KATOWICE, Pierońskie Hanysy, Małopolska, Ultras GieKSa, GieKSa On Tour oraz trans GzG Gang. Zasiadamy na sektorze L2 na trybunie przeciwległej do młyna FCB i wraz z przyjaciółmi dopingujemy obydwie drużyny w zmaganiach piłkarskich. Tego dnia mecz obfitował w elementy opraw, już na samo wejście piłkarzy pojawiły się ogromne sektorówki „KING 90 BANIK”, a u góry odpalono świece dymne. Kibice z Poruby odpalili urodzinowe race trzymając transy „Poruba 90 Gratulujemy” oraz „Bazaly-Bukowa dwa stadiony, jeden świat”. Następnie w młynie Banika pojawiła się sektorówka przedstawiająca ostravskiego kibola z racą i odpalono niebiesko-białe świece dymne. Chwile później w młynie gospodarzy pokazano folię która została podświetlona pirotechniką.
Po pierwszym gwizdku dwa młyny GKS-u i Banika łączą się w jeden zasiadając na środku stadionu. Od tego momentu zabawa nastała na dobre! Co chwila słychać achtungi i widać różnego rodzaje piro. Na ponowne wejście grajków zostaje rzucona niezliczona ilość serpentyn dając niesamowity efekt, zaraz po tym odpalono świece dymne w barwach GieKSy i Banika. Głównym elementem oprawy była folia FCB-GKS podświetlona masą piro, a po bokach zaprezentowano machajki obu klubów. Całość była podkreślona napisem na folii „Amicus est tamquam alter idem”. Po końcowym gwizdku piłkarze wspólnie dziękują nam za doping, a my odpalamy 90 urodzinowych rac.
Po meczu część udaje się do domów, a część rusza na miasto świętować wraz z przyjaciółmi. Tego dnia na pewno nie zabrakło Gieksiarzy na Stodolni i w Parlamencie, a śpiewy „GieKSa Banik” nie ustawały do świtu słońca.

W prezencie od GzG malujemy tez łączonego grafa co nie spodobało się czeskim służbom porządkowym. Jednak po szybkiej interwencji mundurowi zostają zmuszeni do odwrotu. Odpalamy piro i śpiewamy sto lat bawiąc się do białego rana…
dzięki za gościnę – GIEKSA BANIK!

Relacja GieKSy

W sobotę w 1300 osób meldujemy się na Bazalach, gdzie wraz z wraz z kibicami Banika świętujemy 90-lecie ich klubu. Dla wielu wyjazd rozpoczyna się już chwilę po meczu z Miedzią, inni dojeżdżają do Ostrawy w sobotę rano, a reszta z zaplanowanej w Katowicach zbiórki. Na płocie zawisło 6 naszych flag: GKS Katowice, Pseudokibice, GieKSa On tour, Pierońskie Hanysy, Ultras GieKSa i Forza GKS. Na stadionie zbieramy się do kupy na sektorze blisko klatki dla gości i do 40 minuty dopingujemy stamtąd. Często nawiązujemy dialog z młynem Banika i dopingujemy na dwie strony. Później wszyscy przemieszczamy się na środek największej trybuny na Baniku, gdzie schodzą się również nasi przyjaciele i do końca meczu bawimy się tam wspólnie.

Kibice Banika prezentują na początku spotkania oprawę na 90-lecie swojego klubu, a kilka minut później kibice z Poruby prezentują transa „Bukowa, Bazaly – dwa stadiony, jeden świat”. Na młynie Banika w pierwszej połowie jeszcze kilka dzielnicowych i fanclubowych opraw. Na rozpoczęcie drugiej połowy na murawę leci 2500 serpentyn, a do tego odpalamy 40 świec dymnych w barwach GieKSy i Banika, co daje zajebisty efekt.

Później rozpoczynają się przygotowania do głównego elementu tego spotkania, czyli zaplanowanej zgodowej oprawy. Kibice Banika wykonali transa, my folię zgodową z motywem z koszulki zgodowej, którą pomimo problemów udało nam się zaprezentować tego dnia w Ostrawie. Po bokach machano flagami PCV.

Po prezentacji za linią boczną boiska podpalają się serpentyny rzucone na początku połowy, co powoduje lekką konsternację wśród służb porządkowych, jednak ostatecznie strażacy opanowali sytuację. Na ostatni gwizdek szykujemy niespodziankę dla Baników i odpalamy 90 rac w prezencie dla nich na ich rocznicę. Po meczu jak to zwykle bywa większość zostaje umacniać zgodę w Ostrawie.

Źródło: TMK