BSNT: Korona 1-0 Górnik, Banik 0-1 Sparta

„Braci się nie traci” te słowa mówią wszystko, chcieliśmy je odnieść do minionego weekendu który dla Gieksiarzy był bardzo pracowity.

19.04.2013 Korona Kielce 1-0 Górnik Zabrze

W piątek Górnik Zabrze grał w Kielcach z miejscowa Koroną. Korzystając z wolnego dnia nie mogło zabraknąć tam delegacji z Bukowej w sile 19 osób. Poza nami tego dnia Żaboli wspierała Wisłoko w 45 osób oraz ROW Rybnik w 10 osób.

W sektorze gości melduje się 670 osób praktycznie wszyscy ubrani w młynowe koszulki Torcidy prowadząc przez całe spotkanie głośny doping. Na płocie został wywieszony transparent z napisem “Zabrzańska Torcida”, a fani z Roosevelta zaprezentowali również kartony z logo Torcidy z ogniem i wodą, co miało charakteryzować żywiołowość grupy kibiców.

Mecz wygrywaja gospodarze 1:0 co daje trzecią porażkę z rzędu Górnikowi, dlatego trudno się dziwić że kibice urządzili po meczu mała pogawędkę z grajkami.

20.04.2013 Banik Ostrava 0-1 Sparta Praga

Mecz który jest bez wątpienia największym świętem piłkarskim w Czechach…. myślę że jak użyje zwrotu „derby Czech” to nikogo to nie zdziwi. Każdy z nas pamięta atmosferę sprzed lat kiedy to Gieksiarze wyruszyli do Ostrawy specjalem właśnie na pojedynek między tymi dwoma czeskimi gigantami. Dlatego tez każdy z nas miał wiele oczekiwań co do tego spotkania. Łącznie tego dnia do Ostrawy przyjechało ok. 250 fanatyków z ulicy Bukowej, w tym 16 osób z Giszowca.

Przed meczem wspólnie z Banikiem kierujemy się w stronę stadionu tuż przy sektorze gości. Zaznaczamy swoją obecność głośnym „GieKSa, Banik…” co spowodowało nie bywałe poruszenie wśród służb mundurowych. Trzeba też przyznać że tego dnia było ich więcej niż kiedykolwiek ktoś w Ostrawie widział, okolice stadionu i ulice miasta wyglądały jak poligon ćwiczebny dla wszystkich służb mundurowych.

Na Bazalach mnóstwo flag, my mamy ze sobą SK 1964. Stadion powoli się wypełniał i tak ostatecznie zasiadło ponad 15 tysięcy kibiców, w tym Goście w 400 osób. Warto zaznaczyć że to rekord wyjazdowy Sparty do Ostrawy, mało tego każdy ze Spartan był ubrany w jednakowa koszulkę.

Jeśli chodzi o stronę ultras to obie ekipy zaprezentowały po kilka choreografii ale jedną zaprezentowały wspólnie. Transparent w tłumaczeniu „to jedno nas łączy+ ACAB”. Poza tym Sparta m.in. prezentuje baloniadę, sreberka i często podczas meczu coś się pali w ich sektorze lub na murawie w jego pobliżu. Banik zaś na wejście zaprezentował ogromna kartoniadę tworzącą napis „Chachari”, która sprawiła wielkie wrażenie na zebranych kibicach, potem m.in. zaprezentował sreberka i sektorówkę z transem „Ostrava – miasto grzechu”.

Jeśli chodzi o aspekty sportowe tego dnia, to Banik wiesza skrojoną flagę fc Sparty na płocie co ewidentnie poruszyło gości. Na sektorach graniczących z klatką przez cały mecz napinka i szarpanie płotem, co co jakiś czas próbujemy uspokoić by nie doszło do bezsensownej awantury z której i tak by nic nie było. W pewnym momencie ochrona mocno reaguje i dochodzi to walki z kibicami gości których ostudzono granatami hukowymi. Chwile później Piłkarze z Pragi zdobywają prowadzenie i sytuacja uspokaja się na dobre.

Po meczu kiedy kibice i piłkarze dziękują sobie wzajemnie my ruszamy trybuną główną w stronę klatki i nawołujemy ich do walki próbując od tyłu dostać się do gości. Po chwili wpada mnóstwo kasków mocno nas pacyfikując i zmuszając do odwrotu. Przez późniejszą chwile pomiędzy sektorami wymiana uprzejmości oraz różnych przedmiotów których nie brakowało, jednak ostatecznie wszystko kończy szturm policji. Po meczu niestety nie udaje się nic wykręcić i każdy spędza resztę czasu wedle swojego uznania tak by rano zameldować się w Niecieczy.

Kolejnego dnia ruszamy na wyjazd do Niecieczy.