FC Baník Ostrava 2-2 Sparta Praga

31.10.2021, niedziela 15:00 – widzów 14 572

Relacja GieKSy

W niedzielę 31 października rozgrywany był hit ligi czeskiej pomiędzy naszymi przyjaciółmi z Ostrawy i praską Spartą. Jako że mecz wypadł na dwa dni przed dokładną datą przybicia naszej zgody, to od dłuższego czasu fani Banika zapowiadali, że ten mecz odbędzie się pod znakiem świętowania naszej już 25 letniej zgody.
Niektórzy do Ostrawy zawitali już dzień wcześniej, a część z nas dołożyła również cegiełkę do przygotowania licznych choreografii na to spotkanie. Ostatecznie na meczu, wśród niemal 15 tysięcznej publiczności, pojawiło się 300 kibiców GieKSy z flagą „Duma Śląska”. Poza nami Banikowców wspierali także fani Spartaka w 65 głów.

Wspaniała atmosfera, głośny doping, pełna dramaturgia meczu, trzy zgodowe oprawy i oczywiście znakomite przyjęcie nas przez Chacharów sprawiło, że znów mogliśmy poczuć, że to jest coś więcej niż zgoda i przyjaźń…

Chwilę po rozpoczęciu na prostej zaprezentowano ogromną kartoniadę tworzącą napisy „FCB GKS” sąsiadujące przy narodowych flagach, w której centrum rozwinięto sektorówkę przedstawiającą fana w kominiarce. Dopełnieniem oprawy był transparent „PŘÁTELSTVÍ PROVĚŘENÉ ROKY” (Sprawdzona przyjaźń latami), oraz chóralne, zgodowe śpiewy całego stadionu! Wyszło to po prostu fantastycznie, a to był dopiero początek spektaklu jaki tego dnia zgotowali nam Ultrasi Banika…

Pod koniec pierwszej połowy, z kotła, w którym przez cały czas powiewały zgodowe, duże flagi na kij, oraz który był opisany trzema, wymownymi i krótkimi transparentami (1996-25 LAT-2021), rzucono setki serpentyn.

W przerwie zaś, uczczono zasłużonych piłkarzy Banika, którzy pojawili się najpierw na murawie, a później pod samym kotłem, który ich obecność zwieńczył napisem „LEGENDY BANIKA!!!” – szacunek!

Jeśli ktoś myślał że to już wszystko, to się grubo mylił, gdyż w drugiej części wszystko zaczęło się jeszcze bardziej rozkręcać. Ponownie na prostej, rozwinięto podłużną sektorówke o treści „KATOWICE – 1996-25 YERS-2021-OSTRAVA”, nad którą, w wolnej przestrzeni trybun, utworzono z małych chorągiewek, żółty, zielony, biały i niebieski sektor. Klasa sama w sobie!

Brak pirotechniki do tej pory, został nadrobiony w ostatniej choreografii, gdzie na tle transparentu „GIEKSA – ULTRAS – BANIK”, na początek opalono świece w barwach obu ekip, których dym został podkreślony białymi racami. Jakby tego było mało, to w drugiej turze odpalono już dobrze nam znane wszystkim czerwone race. Piękne zwieńczenie wspaniałego widowiska, które stworzyli zarówno kibice, jak i piłkarze. Właśnie dla takich spotkań żyją fanatycy!

Warto wspomnieć również o przyjezdnych, których główna grupa, podróżująca pociągiem, zjawiła się dopiero w okolicach 75-80 minuty, co było spowodowane wypadkiem na linii kolejowej i spowodowało trzy godzinne opóźnienie cugu Spartan. łącznie zjawiło się ich ponad 200.

Już od 25 lat jesteśmy Śląską Rodziną! GKS&FCB!

Giszowiec obecny w 17 głów.

02.11.2021, wtorek

2 listopada, dokładnie w 25 rocznice przybicia sztamy pomiędzy kibicami GKSu i Banika, fani obu grup zebrali się nad ostrawska rzeką, by jeszcze raz zaakcentować ten jubileusz. Na odcinku brzegu odpalono ścieżkę z rac, które w centrum przedsięwzięcia podświetliły folię „GIEKSA 25 BANIK”. Dodatkowo odpalono fajerwerki, które rozświetliły niebo niczym w nowy rok. To już ostatni aspekt świętowania ćwierćwiecza międzynarodowej zgody, które trwało od początku roku!

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FOTOGALERIA: stadionowioprawcy.net