Finał PP: KS Ruch II Chorzów 1-1 k.4-5 GKS Katowice

23.06.1993, środa 18:00 – widzów 10 000

Relacja kibicowska

Na Stadionie Śląskim zjawiło się tylko ok. 10000 widzów. Fani Ruchu (ok. 5000) zajęli trzy sektory po lewej stronie wieży, a fani GieKSy (ok. 2000), którzy przemaszerowali przez park spod Bukowej, zajęli miejsca po prawej stronie.

Pierwsi gola zdobyli piłkarze Ruchu, jednak GKS zdołał wyrównać na 1:1 i taki wynik utrzymał się do końca meczu. W rzutach karnych po interwencji Janusza Jojki GKS zdobył prowadzenie, a do ostatniej 11-stki w naszym wykonaniu podszedł Adam Ledwoń, który pewnym strzałem pokonał golkipera chorzowian. Jaka była radość wśród kibiców i piłkarzy z Katowic tego nie da się opisać.

Świętowanie trzeciego Pucharu Polski przeniosło się na Bukową, gdzie Piłkarze z rodzinami, działacze i kibice świętowali do rana.

Jeśli chodzi o zadymy to nie odnotowano żadnych poważniejszych starć. Fani GieKSy wspominają że po dotarciu pochodu GieKSiarzy pod stadion Śląski doszło do ganianek za grupkami chorzowskich, zaś po meczu grupa ok. 20-30 katowiczan oczekująca na powrotną banę, doczekała się tramwaju z ok. 50 osobową grupą chorzowskich, co skończyło się lepiej dla liczniejszej grupy.

Wspomnienia kibica

Na tym meczu po raz pierwszy wśród fanów GKSu pojawili się kibice z pierwszej stolicy Polski. Było to dwóch młodzieńców z których jeden, zafascynowany karierą Janusza Jojki spełnił swoje marzenie, by zobaczyć go na żywo i to w taki meczu gdzie dzięki jego idolowi, GieKSa zdobyła Puchar Polski. Nic więc dziwnego że w późniejszym czasie, po powrocie do Gniezna namówili swoich rówieśników do kibicowania GKSowi i założyli Fan Club.

FC Gniezno

Źródło: Monografia GieKSy Tom II

FILM: 23.06.1993 Finał PP: Ruch II Chorzów – GKS Katowice

FILM: 23.06.1993 Finał PP: Ruch II Chorzów – GKS Katowice CAŁY MECZ

Relacja sportowa

GKS Katowice: Jojko – Ledwoń, Szewczyk, Maciejewski, Strojek (46. Kucz), Grzesik (106. Pawłowski), P.Świerczewski, M.Świerczewski, Borawski, Janoszka, Wolny

Ruch II Chorzów: Lech – Fornalik, Wagner, Mosór, Jendryczko, Posiłek (79. Piecha), Gilewicz, Probierz, Bednarz, Śrutwa, Dąbrowski

Bramki: Janoszka (52) – Śrutwa (37)

Fotografia: Jerzy Kleszcz