GKS Katowice 0-0 Gawin Królewska Wola

07.04.2007, sobota 16:00 – widzów brak (mecz bez udziału publiczności)

Relacja GieKSy

Mecz bez udziału publiczności, jednak zza płotu dopingujemy naszą drużynę, która remisuje bezbramkowo.

Źródło: zin SK1964 nr 2, kwiecień 2007 (Katowice)

FILM: 07.04.2007 GKS Katowice – Gawin Królewska Wola (I połowa)

FILM: 07.04.2007 GKS Katowice – Gawin Królewska Wola (II połowa)

Chociaż ten mecz odbył się 7 kwietnia, to dla nas zaczął się już wcześniej. Kiedy okazało się, że klub nie jest w stanie zorganizować III-ligowego meczu ze względu na fatalny stan techniczny obiektu i mecz z Gawinem odbędzie się bez udziału publiczności, to przystąpiliśmy do protestu. W poniedziałek, 2 kwietnia w centralnych punktach naszego miasta wywiesiliśmy 10 transparentów, na których wytknęliśmy prezydentowi miasta Piotrowi Uszokowi zaniedbanie sprawy stadionu GieKSy. Teksty typu  ”Jesteś z nami – tylko przed wyborami…”, „Drogi wybudowałeś – stadion GKS olałeś!”, „Budżet miasta: 1 000 000 000 zł Wydatki: Stadion 0 zł” czy w końcu „Uszokałeś nas”, to tylko niektóre które miały ugodzić w włodarza miasta po nie dotrzymaniu obietnicy przejęcia i wyremontowania obiektu przy ul. Bukowej. Transparenty które pojawiły się m.in. na al. Rozdzieńskiego, ul. Bochańskiego czy Spodku, nie wisiały zbyt długo, ponieważ na nie wiadomo czyje zlecenie (?) ekipa Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów zaczęła je skrzętnie usuwać. Całą akcją zainteresowała się też policja, spisując protestujących. Praktycznie tylko jeden transparent, wiszący na dworcu PKP wisiał dość długo. Wszystko dlatego że miasto nie jest jego nadzorcą i nie mogło go usunąć.

Cały nasz trud mocno zainteresował mieszkańców oraz media, co skłoniło Pana Uszoka do wydania oświadczenia, w którym wyjaśnił faktyczny prawny stan stadionu GKS, jak również zapewnił, że w budżecie miasta zabezpieczona jest kwota na przejęcie obiektu i jego modernizację. W wypowiedzi dla prasy stwierdził jednak, że nie ugnie się pod presją fanów. Wobec tego w dniu 4 kwietnia odbyła się demonstracja kibiców GKS na katowickim rynku. Wzięło w niej udział ponad 1000 osób. Na zakończenie demonstracji kibice przeszli pod siedzibę urzędu na ul. Młyńskiej, głośno skandując m.in. Gdzie jest ten stadion?Obiecałeś, oszukałeś!. Przedstawiciele stowarzyszenia kibiców wręczyli rzecznikowi UM Waldemarowi Bojarunowi zaproszenie dla prezydenta Uszoka do odbycia rozmów na temat przyszłości Bukowej. Równolegle rozpoczęły się prace remontowe na obiekcie przy ul. Bukowej. Harmonogram prac przewiduje budowę płotu za trybuną centralną (popularnym Blaszokiem), kontrolę stanu technicznego masztów oświetleniowych oraz instalację monitoringu głosowego, czego domaga się policja. Po wykonaniu tych prac miała zostać wydana zgoda na rozegranie najbliższego meczu (z Pogonią Świebodzin) przy udziale 4000 widzów, wpuszczonych na trybunę główną.

Relacja Ultrasów z akcji transparentowej

Godzina 7:00 na dworcu PKP spotyka się grupa kibiców, której znudziły się już obietnice Urzędu Miasta i Prezydenta w sprawie stadionu przy ul.Bukowej1. Dziesięć minut później dzielimy się na cztery grupy. Każda grupa dostaje swoje transparenty, które wcześniej podzieliliśmy według rejonu i ruszamy w miasto… W tym samym czasie działamy już na samym miejscu zbiórki, gdzie wywieszamy dwa duże transparenty…
KRAKÓW, POZNAŃ, KIELCE… TAM MOŻNA! CO Z NASZYM STADIONEM?
DROGI WYBUDOWAŁEŚ – STADION GKS OLAŁEŚ!

Pierwsza rusza ekipa „spodek”, wywieszają oni dwa transparenty, jeden na Spodku drugi na kładce łącząca byłą kopalnie Katowice z okolicami BP przy osiedlu „Gwiazdy”, po dwudziestu minutach transparent z kładki znika! Nie dajemy za wygrana i pół godziny później pojawia się już nowy na miejsce skonfiskowanego przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów (ciekawe na czyje polecenie…)
GŁOSY DOSTAŁEŚ – STADION OLAŁEŚ
PREZYDENCIE KIEDY NASTĄPI BUKOWEJ PRZEJĘCIE??

Niestety nie posiadamy zdjęć transparentu JESTEŚ Z NAMI – TYLKO PRZED WYBORAMI…, ponieważ służby MZUiM działają szybciej niż nasi fotoreporterzy.

Kolejną ekipą jest grupa Bocheńskiego, która wywiesza transparent na ul.Bocheńskiego na kolejowym wiadukcie niedaleko targowiska oraz na wiadukcie łączącym DTŚ Chorzów z Katowicami, nad stacja JET – przy skrzyżowaniu ulic Złotej, Bocheńskiego i Chorzowskiej…
USZOKAŁEŚ NAS!
18.VI.06 – „BIORĘ GO” – P.USZOK O STADIONIE GKS

Ostatnią opisywaną grupą jest ekipa „Wesołe”. Oni z kolei wywieszają trzy transparenty, pierwsze dwa na węźle Stęślickiego oraz ostatni na płocie Wesołego Miasteczka
OBIECAŁEŚ STADION – DOTRZYMAJ SŁOWA
ŻĄDAMY STADIONU!
BUDŻET MIASTA: 1,000,000,000 ZŁ WYDATKI: STADION 0 ZŁ

Ogólnie akcja została przeprowadzona sprawnie i bez większych problemów. Ponad godzinę zajęło nam wywieszenie transparentów w głównych miejscach Katowic. Dziękuję wszystkim za współpracę i mam nadzieję, że w czwartek będzie o nas jeszcze głośniej!

Oświadczenie Prezydenta Uszoka z dzisiejszej konferencji prasowej.

GKS – sprawa przejęcia stadionu
Przed wyborami samorządowymi w 2006 roku, z uwagi na zły stan techniczny stadionu GKS-u, liczne grono kibiców i sympatyków tego klub złożyłem deklarację przejęcia tego stadionu. Przejęcie stadionu związane jest z przejęciem nakładów poniesionych przy jego budowie jak i w trakcie eksploatacji oraz z uzyskaniem tytułu prawnego do gruntów. Podstawową kwestia dla sprawnego i zgodnego z prawem prowadzenia prac remontowych i modernizacyjnych jest uzyskanie prawa własności lub użytkowania wieczystego do działek zlokalizowanych pod obiektami sportowymi. Mając takie uwarunkowania na uwadze rozpocząłem negocjacje z prezesem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w sprawie przyspieszenia tego procesu. Podkreślić należy, że miasto katowice może uzyskać prawo własności lub użytkowania wieczystego do działek znajdujących się pod stadionem dopiero po uwłaszczeniu się na tych działkach WPKiW ( proces uwłaszczenia przebiega poza miastem Katowice, stronami są WPKiW, miasto Chorzów oraz Wojewoda Śląski ). W wyniku wspólnych ustaleń przyśpieszony został proces uwłaszczania się na tych działkach przez WPKiW. Na dzień sdzisiejszy WPKiW uzyskało tytuł prawny wielu działek ( niestety nie wszystkich ) i przygotowano projekt umowy notarialnej nabycia uwłaszczonych działek i przyrzeczenie sprzedaży działek będących w trakcie uwłaszczania, negocjowano cenę nabycia ( działania takie są bardzo czasochłonne a pomimo tego w ciągu zaledwie kilku miesięcy wiele z tych spraw załatwiono ). Warto zaznaczyć, że sprawa ta nie była regulowana przez wiele lat, a mógł to czynić zarząd GKS-u wspólnie z ówczesna dyrekcją WPKiW, niestety nie zrobiono tego. Podkreślić też należy, że wobec konieczności poniesienia znacznych nakładów na ten obiekt nie wchodziła w grę sprawa dzierżawy działek ( aby WPKiW mógł podpisać umowę dzierżawy także powinien posiadać tytuł prawny do wszystkich działek ).
Wobec niezrozumiałej dla mnie akcji kibiców GKS-u ( nikt nie podjął nawet próby wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i aktualnego stanu faktycznego ) oświadczam, że będą kontynuowane działania zmierzające do przejęcia gruntów pod stadionem lecz pod warunkiem uwłaszczenia się WPKiW na wszystkich działkach do których taki tytuł posiada ( nie przewiduje przejmowania części działek ) oraz uzgodnienia ceny nabycia przedmiotowych działek przez miasto Katowice i Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Na zakończenie pragnę dodać, że w wieloletnim planie inwestycyjnym zabezpieczono kwotę ponad 20 mln zł na rzecz nabycia i modernizacji wymienionego obiektu.

Piotr Uszok – Prezydent Miasta Katowice

FOTOGALERIA: Gieksiarze.pl PROTEST NA RYNKU

FOTOGALERIA: Gieksiarze.pl

Relacja sportowa

GKS Katowice: Jacek Gorczyca – Okrzesik (46′ Łukasz Wijas), Polczak, Markowski, Gajowski, Grzegorz Górski (60′ Sroka), Sierka (61′ Sadowski), Kapias, Lasek, Hubert Jaromin, Sebastian Gielza (64′ Grychtoł)
Trener: Piotr Piekarczyk

Gawin Królewska Wola: Kula – Broniszewski, Lipiński (68′ Kuświk), Lis, Dorobek, Flejterski, Koziara, Janus (61′ Kowal), Mazurek (81′ Piwowar), Piątkowski, Burski (74′ Giza)
Trener: Janusz Kudyba