GKS Katowice 5-1 ŁKS Łomża

11.11.2007, niedziela 12:00 – widzów 4000

W Święto Niepodległości na Bukowej zjawiło się ok. 4000 widzów. Tradycyjnie już gramy o głupiej porze w niedzielę (12:00). Było to ostatnie spotkanie w tym roku, gdzie kibice dali popis dopingu. Zwłaszcza w II połowie, gdzie przez dłuższą część meczu dopingowali nawet fani na trybunie głównej. Powody tego są różne. Na pewno popis naszych piłkarzy, którzy strzelili aż 5 goli, oraz warunki atmosferyczne. Ponieważ padał śnieg i zimno dokuczało każdemu, a jak wiadomo na trybunach najgoręcej jest w młynie. Najważniejsze że 3 punkty zostają w Katowicach oraz że fani stworzyli atmosferę podobną do meczu z Motorem. Po końcowym gwizdku wyskakujemy na murawę, po koszulki meczowe które szybko znalazły swoich nabywców. Gości zero, mieli kłopoty z transportem.

Na płocie tym razem zawisły takie płótna jak: BRACTWO WETERANÓW, narodowa POŁUDNIOWY BASTION – KATOWICE – WŁAŚNIE TYM SIĘ SZCZYCĘ, TRÓJKOLOROWE KATOWICE, GÓRNY ŚLONSK, PISAK, GKS KATOWICE, SK1964, STRAŻNICY CZARNEGO ZŁOTA, PERSONA NON GRATA. Na trybunach ponownie zawisły też transparenty mobilizujące fanów na wyjazd do Czech WSZYSCY NA TURNIEJ 15.12.07r – OSTRAVA…”. Koszt to tylko 35zł.

FOTOGALERIA: Gieksiarze.pl

FILM: 11.11.2007 GKS Katowice – ŁKS Łomża

GKS Katowice: Jacek Gorczyca – Piotr Polczak, Szymon Kapias, Damian Mielnik (24. Marek Gajowski), Tomasz Prasnal, Hubert Jaromin, Robert Sierka, Krzysztof Markowski, Damian Sadowski (66. Mateusz Sroka), Piotr Nikodem (84. Łukasz Mieszczak), Krzysztof Kaliciak
Trener: Piotr Piekarczyk

ŁKS Łomża: Kudrycki – Stefańczyk, Skórnicki, Jurgielewicz, Świerblewski (81. Bańka), Sędrowski, Ogrodowicz, Mądry (61. Siara), Adamski, Raus (71. Kalu), Galiński
Trener: Grzegorz Lewandowski

Bramki: Damian Sadowski (16), Hubert Jaromin (20), Mateusz Sroka (74), Krzysztof Kaliciak (88), Jacek Gorczyca (89) karny – John Raus (33)
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)
Ż. kartki: Piotr Polczak, Krzysztof Kaliciak – Piotr Ogrodowicz

Dokładnie w południe rozpoczął się ostatni mecz o punkty GieKSy w 2007 roku, kończący pierwszą część zmagań na drugoligowym froncie. Rywalem tak jak w debiucie na zapleczu ekstraklasy był łomżyński ŁKS, nękany problemami kadrowymi, jak i organizacyjnymi. Katowiczanie rozgrywający czwarty kolejny mecz przed własną publicznością chcieli zapewnić sobie spokojną zimę i zatrzeć niekorzystne wrażenie po ubiegłotygodniowym bezbramkowym remisie z Zabierzowem. Sposób na to był tylko jeden – przekonywujące zwycięstwo.

Nadzieję, że tak właśnie będzie można już było mieć w początkowych minutach spotkania. Po szybko rozegranym przez Roberta Sierkę wolnym z okolic narożnika pola karnego Hubert Jaromin zagrał prostopadle do Krzysztofa Kaliciaka , lecz ten nie znalazł drogi do bramki. Po chwili ten ostatni sam dośrodkowywał, ale bramkarz odbił piłkę, którą następnie wybił obrońca. W 16 minucie Jaromin wypuścił na lewej Kaliciaka, a ten dokładnie zacentrował na długi słupek, gdzie Damian Sadowski pewnym uderzeniem głową otworzył wynik. Po czterech minutach goście oddali pierwszy strzał, lecz uderzenie z dystansu pewnie wyłapał Jacek Gorczyca . W błyskawicznej odpowiedzi Kaliciak podał do Sadowskiego, a ten z prawej strony zagrał mocną piłkę w poprzek pola karnego. Tam nie sięgnął jej Piotr Nikodem , ale dostał ją Jaromin, do którego adresowane było podanie i bez zastanowienia umieścił ją w siatce. Wkrótce potem przy stanie 2:0 boisko musiał opuścić kontuzjowany Damian Mielnik , którego miejsce zajął naprędce desygnowany do gry Marek Gajowski . W 33 minucie rezerwowy ostatnio obrońca poślizgnął się w okolicy ławki gości, przez co rywale przejęli piłkę. Łukasz Adamski szybko zagrał ją do Johna Rausa , a ten ubiegając wybiegającego Gorczycę zdołał uderzyć między nogami bramkarza. Futbolówkę wolno zmierzającą do pustej bramki próbował wybić jeszcze Tomasz Prasnal , ale do skutecznej interwencji zabrakło mu kilkunastu centymetrów. GieKSa nie czekając aż sprawy przybiorą zły obrót szybko ruszyła do ataku. Straconą piłkę odzyskał Szymon Kapias , który po krótkim rajdzie oddał ją kapitanowi miejscowych. Strzał Sierki obronił Maciej Kudrycki , ale w doskonałej sytuacji na dobitkę około 7 metrów przed jego bramką znalazł się Nikodem, któremu jednak próba ta kompletnie nie wyszła. Z drugiej strony indywidualnie próbował Raus, lecz jego strzał był niecelny.

Tuż po wznowieniu dobrze przy linii końcowej z piłką znalazł się Nikodem, ale będący na trzecim metrze Kaliciak wywalczył jedynie rzut rożny. GieKSa nie odpuszczała. W 56 minucie nieatakowany Sierka niecelnie uderzał z pola karnego, a w kolejnej akcji Prasnal zagrał długą piłkę do Nikodema, który efektownym szczupakiem bezskutecznie próbował zaskoczyć Kudryckiego. Bramkarz Łomży był także górą kilkadziesiąt sekund później, kiedy „Niki” stanął z nim oko w oko. Trzecią kolejną sytuację wysoki napastnik Katowic miał w 59 minucie, gdy nie zakończył celnym strzałem z 5 metrów dośrodkowania Kaliciaka. Ten ostatni, bardzo aktywny w całym meczu rozpoczął z własnej połowy następny atak gospodarzy. Podał do Markowskiego, ten do Sadowskiego, który z kolei wyłożył piłkę Sierce na szósty metr. Kapitan GieKSy nie skorzystał jednak z okazji nie trafiając w światło bramki. Uderzając sytuacyjną piłkę Piotr Polczak próbował z ponad 30 metrów lobować bramkarza, lecz uczynił do niedokładnie. W rewanżu ładnie z woleja z niewiele mniejszej odległości strzelał kapitan przyjezdnych Adamski, ale Gorczyca był na posterunku. W tej samej minucie padła trzecia bramka dla GKS-u. Jaromin mając przed sobą już tylko bramkarza przerzucił nad nim piłkę, którą ubiegając obrońcę skierował do pustej już siatki rezerwowy Mateusz Sroka . Podwyższyć mógł wkrótce Kaliciak, lecz zagrana przez Sierkę futbolówką poszybowała odrobinę za wysoko by odpowiednio mocno uderzyć ją głową, wobec czego Kudrycki obronił strzał. W 81 minucie goście mogli zdobyć kontaktowego gola, gdy po rzucie rożnym uderzał głową Maxwell Kalu i piłka niemal otarła się o spojenie słupka z poprzeczką. Katowiczanie mimo dwubramkowej przewagi w dalszym ciągu grali ofensywnie, w efekcie czego lekko niecelny strzał oddał Jaromin po zagraniu Markowskiego. Kolejne zgranie doświadczonego pomocnika okazało się być już asystą. Dośrodkowanie z rogu zgrał głową „Maro”, a tam spokojnie z kilku metrów uderzył Kaliciak podwyższając rezultat.  Radość z kolejnego trafienia próbował zmącić gospodarzom Piotr Ogrodowicz , który naciskany w polu karnym przez Kapiasa i wybiegającego Gorczycę przeniósł piłkę nad poprzeczką. Bramkarz Katowic pokazał się w ostatnich minutach jeszcze raz z dobrej strony, tym razem przed bramką… Łomży. Minutę przed końcem Mikołaj Skórnicki tak niefortunnie blokował zmierzającą za linię końcową piłkę, że przejął ją Sroka. Niefrasobliwy obrońca próbując naprawić błąd faulował młodego pomocnika i biegający w nietypowym białym stroju sędzia wskazał na „wapno”. Wyznaczony do jedenastek Jaromin zrezygnował z możliwości zdobycia dziewiątej w sezonie bramki, odstępując ten przywilej zachęcanemu przez kolegów i kibiców… Jackowi Gorczycy . Golkiper Katowic uderzeniem w lewy róg zmylił swego kolegę po fachu i ustalił wynik końcowy na 5:1.

Podobnie jak przed rokiem ostatni mecz przez zimą okazał się festiwalem strzeleckim. Jako, że liga wyższa, zwycięstwo już nie tak okazałe jak ubiegłoroczne 7:0 z Torem, lecz na pewno równie przekonywujące. Choć patrząc na bramkowe sytuację z tym spotkaniu, można było pokusić się nawet o poprawę tamtego osiągnięcia. Wiadomo jednak, że zwycięzców się nie sądzi, dlatego cieszmy się z 3 punktów i 9 miejsca na koniec tegorocznych występów. GKS zdobył o dwa oczka mniej od zakładanych dwunastu w ostatnich czterech występach, jednak dzisiejsza gra i wynik pozwalają z optymizmem oczekiwać wiosny. Przy dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym i zapowiadanych wzmocnieniach jest szansa by częściej spoglądać na górną połowę tabeli, niż oglądać się na rywali walczących o utrzymanie. Tym bardziej, że 11 punktów straty do liderujących drużyn Śląska i Piasta, czy 9 do będącej na miejscu barażowym Lechii nie wydaję się aż tak odległym dystansem.

Autor: Maleks