Górnik Zabrze 1-1 Legia Warszawa

10.05.2011, wtorek

Relacja Górnika

Przygotowania do meczu z warszawską Legią zaczęliśmy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, co zapowiadało, iż to spotkanie będzie przy Roosevelta 81 hitem rundy wiosennej. Ogrom wykonanej pracy wielu osób i naprawdę duży nakład finansowy spowodowały, że ani jedna osoba na trybunach nie mogła narzekać na nudę! Już przed pierwszym gwizdkiem sędziego w oczy rzucał się starannie wykonany transparent umieszczony na gnieździe, o treści „UGZ 2006-2011″, odnoszący się do piątej rocznicy powstania grupy Ultras Górnik Zabrze, która w ostatnim czasie przeżywa swoje odrodzenie! Pierwsza tego dnia oprawa została zaprezentowana na samym początku meczu. Na centralnych sektorach  rozciągnięta była 50 metrowa sektorówka z hasłem „ULTRAS”, herbem tejże grupy i narzędziami potrzebnymi do tworzenia meczowych choreografii. Dopełnieniem tej prezentacji był starannie wykonany i wysoki na 3 metry transparent o znanej treści „Po ruchu pędzla poznasz prawdziwego mistrza”. Ta oprawa była zapowiadaną kontynuacja prezentacji z meczu przeciwko Cracovii Kraków i mamy nadzieję, że ciekawość kibiców została zaspokojona. Po dobrym kibicowsko początku spotkania wszyscy w 10 minucie w ramach protestu opuściliśmy trybunę Torcidy, pozostawiając po sobie transparenty „Trybuna zamknięta na wniosek Donalda Tuska”, „Donald stadiony zamyka, więc atmosfera znika” i „Miała być druga Irlandia, a mamy drugą Białoruś”. Wszystkie te transy odnoszą się do niezrozumiałych decyzji rządu i PZPN-u, dotyczących zamykania stadionów, ograniczania wolności słowa, a także generalizacji i pociągania do odpowiedzialności zbiorowej. Po około 10 minutach wszyscy wrócili na swoje miejsca i przyszedł czas na wspieranie naszych piłkarzy w meczu z ciężkim przeciwnikiem. Druga oprawa przygotowana na ten mecz, była parodią reklamy pewnego popularnego marketu, a także trenera świetnie spisującej się w ostatnich meczach kadry narodowej. Oprawa ta została zaprezentowana na początku drugiej połowy – dość nietypowo, bo w sektorze numer 3.

Początkowo pokazana została sektorówka z podobizną Smudy, przed trenerem pojawił się mikrofon, a w jego tle z kartonów zostały ułożone banery reklamowe znanych korporacji, takich jak „Stonka”, „Lemon”, a także „Kajki”. Pojawiły się też nazwiska: „Adamiak Adam”, „Adamiak Alicja” czy … „Adam Małysz”, w tym samym czasie na płocie wywieszono hasło: „Wszystkich trzeba wypróbować”, na co w sektorach Torcidy pojawiła się odpowiedź w formie transparentu stylizowanego na logo „Stonki” o treści „Nas tez wypróbuj!”. Podkreśleniem tej złożonej choreografii było wywieszenie flag „Ludzie Humoru” i „Ekipa szyderczy palec” w sektorze numer 4!

W dalszej części drugiej połowy również nie można było narzekać na brak emocji! U dołu młyna pojawił się napis „Jaka to melodia?” zapowiadający, że chcemy urządzić sobie mały teleturniej. Po chwili w górnej strefie młyna pojawiła się pięciolinia z zagadkowymi nutami. Wątpliwości zostały rozwiane, kiedy kibice zaczęli nucić dobrze znana wszystkim piosenkę. W tym czasie u góry pojawiły się  kolejne dwa płótna, których treść składała się z napisu „Przecież to znacie!” oraz „Może z nami zaśpiewacie?” i w tym momencie emocje sięgnęły zenitu, a ilość decybeli sprawiła, że cały stadion zatrząsł się przy uprzejmościach kierowanych w kierunku naszego odwiecznego rywala. Na kilkanaście minut przed kocem spotkania przyszedł czas na kolejną zagadkę. Tym razem było nią proste pytanie: „Jaka jest różnica miedzy Legią, a Juventusem?”, i równie prosta odpowiedź… „Juventus to stara dama, a Legia to stara…!!!”. Tym akcentem zakończyliśmy atrakcje przygotowane przez grupę Ultras Górnik Zabrze.

Mecz z Legią był na trybunach na pewno jednym z najbarwniejszych w ostatnich latach na Roosevelta. Tego dnia na wysokości zadania stanęli również piłkarze, którzy w spektakularny sposób doprowadzili do wyrównania na kilka sekund przed końcowym gwizdkiem, co w obliczu jesiennego meczu Górnika przy łazienkowskiej smakuje jeszcze bardziej wyraziście! Po spotkaniu cieszyliśmy się jeszcze na sektorze z piłkarzami podziękowaliśmy im za walkę do końca. Niestety, mimo pięknie przygotowanych, efektownych opraw i cieszącego wyniku, to spotkanie miało jeden mankament – rozgrywane było bez udziału kibiców gości. Wprawdzie na naszym stadionie, to już jest normalność, jednak zapewne, gdyby pojawiła się Legia, to mecz ten elektryzowałby kibiców jeszcze mocniej! Kilka dni po tym spotkaniu dowiedzieliśmy się o karze dla klubu w wysokości 5 tysięcy złotych, za wywieszenie transparentów niezwiązanych z zawodami i za szczególnie wulgarny doping. Niestety w dzisiejszych czasach pieniądze wyłudzane przez spółkę Ekstraklasa SA, są bardzo powszechnym zwyczajem podobnie jak ograniczenie wolności słowa prawdziwym kibicom poprzez karanie a tak błahe rzeczy… Tego dnia odbyła się również ostatnia w tym sezonie zbiórka pieniędzy na cele Ultras. Tym razem udało nam się zebrać kwotę 3647,21 zł, co jest dla nas bardzo dużym wsparciem mimo, że w zbiórkę było zaangażowanych o wiele mniej osób niż dotychczas, ponieważ jak sami widzieliście potrzeba było sporo ludzi, do zaprezentowania opraw. Mamy nadzieję, że takie mecze jak ten, dają wszystkim wiarę w to, iż te pieniądze nie idą na marne, a my robimy wszystko, żeby pojedynki Górnika Zabrze były niezapomnianym przeżyciem! Widzów 10 000.

Źródło: zin SK1964 nr 35 (Katowice) czerwiec 2011

FILM: 10.05.2011 Górnik Zabrze – Legia Warszawa