HOKEJ: Puchar Kontynentalny 2023 – Cortina d’Ampezzo

17.11.2023, piątek 16:30, GKS KATOWICE 5-4 FERENCVÁROSI TC (1:1; 2:0; 2:3)

Relacja GieKSiarza

W związku z reformą Hokejowej Ligi Mistrzów w sezonie 2023/24 zabrakło polskiej drużyny. W sezonie 2023/24 w Hokejowej Lidze Mistrzów zamiast 32 drużyn zagrały 24. Władze Hockey Champions League przyznały pięć dzikich kart, ale w tym gronie nie znalazł się przedstawiciel PHL. Dlatego GieKSa, która zdobyła Mistrzostwo Polski, zagrała w Pucharze Kontynentalnym. Cały turniej rozgrywany był przez trzy dni we Włoskiej miejscowości Cortina d’Ampezzo, która położona jest u stóp Alpejskich Dolomitów.
Na nasze szczęście cała impreza rozgrywała się podczas przerwy piłkarskiej sekcji, z powodu meczu kadry. Dzięki temu każdy już wcześniej mógł zarezerwować z czystym sumieniem, swój urlop, tak by wspierać hokejową GieKSę podczas europejskich zmagań.
Pierwsi GieKSiarze zjeżdżali się już w czwartek, zwiedzając okolice i Stadio Olimpico del Ghiaccio, czyli naszą arenę sportowych zmagań, gdzie akurat odbywał się trening Mistrzów. Ogólnie, mimo iż Cortina to małe miasteczko, ciężko było spotkać innych kibiców jak z Katowic.
W piątek czekał nasz pierwszy pojedynek z drużyną ze stolicy Węgier – Ferencvárosi TC. Był to mecz otwarcia półfinałowych rozgrywek Pucharu Kontynentalnego we Włoszech. Zbiórkę przed meczem ustalono pod Bazyliką Minore dei Santi Filippo e Giacomo o 15:00, gdzie głośno daliśmy znać, kto opanował okolicę, ruszając pochodem na Olimpijski Stadion Lodowy, który był oddalony o 800 metrów. Przed wejściem każdy mógł zaopatrzyć się w okazjonalny szal i zin, w którym znajdowały się najważniejsze informacje co do naszych planów na ten weekend. Hala w starym stylu, z potrójną kondygnacją miała swój urok. My wieszamy transparent „ŚP. GRZECHU” oraz flagę „VIP” na środkowych balustradach, prowadząc przez cały mecz głośny doping, mimo tego, że siedzimy rozbici po różnych sektorach. Jest nas około 400 głów, w tym Banik (2) i Górnik (4) – dzięki!
Fani rywali to około 25 osób, głównie dziadki, z pięcioma malutkimi flagami (piłkarscy kibice Fradi nie udzielają się na hokeju). Czasem coś próbowali krzyknąć. Co ciekawe obok nich zasiadła także grupa duńskich kibiców, rozwieszając również swoje płótna.
Ostatecznie, po zaciętym meczu, zwycięstwo przypadło GieKSie (5:4), dzięki czemu po spotkaniu mogliśmy z dumą odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FOTOGALERIA: gkskatowice.eu

FILM: 17.11.2023 HOKEJ: GKS Katowice – Ferencvárosi TC DOPING

FILM: 17.11.2023 HOKEJ: GKS Katowice – Ferencvárosi TC DOPING (2)

Relacja sportowa

18.11.2023, sobota 20:30, GKS KATOWICE 8-0 SG CORTINA (5:0; 2:0; 1:0)

Kolejnego dnia, gdzie okolica dzięki trójkolorowym wandalom była coraz piękniejsza, czekał nasz mecz z gospodarzami. Spodziewaliśmy się, że tu będzie największa rywalizacja na trybunach i nie tylko, dlatego do tego meczu przygotowywaliśmy się najbardziej. Czas do meczu, który tym razem odbywał się wieczorem, każdy spędzał na swój sposób i według własnego uznania. Najbardziej jednak pamiętna będzie kąpiel w rzece, w której nurt był silniejszy, niż się nasz mors spodziewał. Na szczęście nawet siły natury nie mają takiej mocy, by powstrzymać GieKSiarza od uczestnictwa w meczu i wszyscy w późniejszym czasie ponownie zebraliśmy się pod Bazyliką, skąd ruszyliśmy na lodowisko w blasku rac, co wieczorną porą nadało odpowiedniego klimatu. Tym razem udało się nam lepiej zebrać za bramką, co miało pozytywny wpływ na nasze wokalne wsparcie. Tym razem flagę wieszamy na dolnej bandzie, gdyż na środkowej wieszamy transparent na wzór posiadanych szali (300 sztuk) „EUROPA DA SIĘ LUBIĆ”, co razem dało fajny efekt. Poza tym wisi też płótno z życzeniami dla kibica z Piotrowic, który obchodził swój geburstag. Doping tego dnia to najlepszy pokaz werbalny, jaki stworzyliśmy w Cortinie. Część z nas śpiewa nawet bez koszulek.
Miejscowi kibice zebrali się po drugiej stronie, za flagą „ULTRAS CORTINA”, gdzie aktywnie uczestniczyło w dopingu około 70 osób. Prezentują prostą sektorówkę i na wyposażeniu mają 5 flag na drzewcach.
Mecz kończy się całkowitą demolką gospodarzy, gdzie GieKSa wygrywa 8:0! Dzięki temu ponownie na włoskiej ziemi mogliśmy odśpiewać hymn Polski, po którym nasi hokeiści robią sobie pamiątkowe zdjęcie na tle naszego młyna, trzymając transparent z hasłem, które urzeczywistnia nasze odczucia względem europejskich wojaży.

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FOTOGALERIA: gkskatowice.eu

FILM: 18.11.2023 HOKEJ: GKS Katowice – SG Cortina DOPING

FILM: 18.11.2023 HOKEJ: GKS Katowice – SG Cortina DOPING (2)

Relacja sportowa

19.11.2023, niedziela 16:30, GKS KATOWICE 2-3 HERNING BLUE FOX (0:1; 0:0; 2:1, d. 1:0)

W niedziele czekał nasz ostatni pojedynek z duńską drużyną Niebieskich Lisów. Zbiórka w tradycyjnym miejscu, ponownie została okraszona pirotechniką, gdzie z uwagi na popołudniową porę dnia, dominowały świece dymne. Na hali w młynie nieco mniej osób, jak poprzedniego dnia, lecz i tak dopingują nawet ci zasiadający na sektorach obok.
Wokalnie nasi rywale nie mieli szans, choć starali się jak nikt wcześniej. Duńczycy na czele ze swoją maskotką, tworzyli ponad 60-osobową grupę. Urozmaicili swoją prezentację flagami na kijach.
Spotkanie po dogrywce, pada łupem drużyny z Herning. Mimo to zdobywamy 7 punktów i zajmujemy pierwsze miejsce, awansując do finału. Po meczu dziękujemy naszym hokeistom za wspaniałe chwile i wielkie emocje. Wspomnienia do końca życia! Następnie większość z nas żegna się z alpejskim klimatem i wraca w najcudowniejsze miejsce na ziemi – Górny Śląsk!

Giszowiec obecny w Cortina d’Ampezzo w 21 głów.

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FOTOGALERIA: gkskatowice.eu

FILM: 19.11.2023 HOKEJ: GKS Katowice – Blue Fox DOPING

FILM: 19.11.2023 HOKEJ: GKS Katowice – Blue Fox DOPING (2)

Relacja sportowa

Relacja GieKSy

Długi weekend spędziliśmy we włoskiej Cortinie gdzie odbywał się trzydniowy turniej półfinałowy Pucharu Kontynentalnego w hokeju na lodzie. Różnymi środkami transportu do perły Dolomitów dotarło 400 GieKSiarzy (w tym skromne delegacje Banika oraz Górnika). Na każdym meczu prowadziliśmy bardzo dobry doping i wieszaliśmy kultową flagę VIP, a podczas meczu z gospodarzami Ultras GieKSa zaprezentowała transparent “Europa da się lubić”, który został uzupełniony szalikami okazjonalnymi w podobnym klimacie. Nasi hokeiści po dwóch zwycięstwach i porażce w dogrywce wygrali turniej i tym samym zakwalifikowali się do finału. Z całą pewnością był to wyjazd, który na długo zapadnie nam w pamięci. Do zobaczenia na wyjazdowym szlaku!

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FOTOGALERIA: GieKSa.pl (2)

FILM: 17-19.11.2023 HOKEJ: GieKSa Puchar Kontynentalny – Cortina d’Ampezzo KULISY