HOKEJ: Puchar Kontynentalny 2024 – Cardiff

12.01.2024, piątek 17:00, GKS KATOWICE 5-4 HERNING BLUE FOX (1:2, 1:1, 2:1, k. 2:0)

Relacja GieKSiarza

Los znowu zaplanował nam odwiedziny Wielkiej Brytanii, lecz tym razem trafiło na Walię (ostatnim razem byliśmy w listopadzie 2018 w Irlandii Północnej). Wszystko dzięki naszym hokeistom, którzy zakwalifikowali się do finałowego turnieju w ramach Pucharu Kontynentalnego w Cardiff. Z ciekawostek dodam, że już latem 1994 roku gościliśmy w walijskiej stolicy w ramach europejskich rozgrywek piłkarskich. Tym razem było wiadome, że GieKSiarzy będzie znacznie więcej, wszak realia w ciągu tych 30 lat zmieniły się znacznie. Polonia na Wyspach jest najliczniejszą mniejszością narodową, wśród której nie brakuje kibiców GieKSy, a także możliwości finansowo-transportowe mogły zapowiadać najazd katowiczan. Jedynym minusem i punktem kolizyjnym był fakt, że w niedzielę odbywał się turniej Spodek Super Cup, który przez większość fanatyków został potraktowany priorytetowo, przez co wielu zrezygnowało z podróży nad kanał Bristolski lub zdecydowało się skrócić swój pobyt.
Sceną hokejowych zmagań była Vindico Arena, położona pomiędzy ujściami rzek Taff i Ely, co nadawało niezapomnianego klimatu wydarzeniu. Na pierwszy rzut przyszło nam mierzyć się znów z duńską drużyną „Niebieskich Lisów”, a spotkanie otwierało finałowy turniej IIHF. Na trybunach stworzyliśmy ok. 250-osobowy młyn, w którym większość ubrana była na żółto i tradycyjnie posiadała klubowy szal. Na wyposażeniu mamy jedną flagę „kadrówkę” (POLSKA – GÓRNY ŚLĄSK – KATOWICE), by podkreślić dumę narodową wśród naszej licznej emigracji. Ogrodzenia nie były dostosowane do wysokości naszych flag, przez co „pożyczamy” sobie jedną z bramek o co była nawet awantura z ochroną. W momencie strzelenia przez GKS pierwszego gola szał radości, a zmienny kalejdoskop i masa strzelonych bramek wyzwalają tylko dodatkowe siły do dopingowania Hokejowych Mistrzów Polski. Część śpiewa nawet bez koszulek.
Po drugiej stronie barykady Duńczycy utworzyli blisko 100-osobowy młyn za płótnem „HERNING EUROPA”, które posiadali też we Włoszech. Poza tym mieli również kilka mniejszych flag, w tym też na kiju. Choć w tym spotkaniu „palma pierwszeństwa” należy się kibicom GieKSy, to trzeba przyznać, że fani Blue Fox również konkretnie wspierali swoją drużynę.
Spotkanie po ośmiu bramkach zakończyło się remisem, a w rzutach karnych GieKSa nie dała żadnych szans rywalom. Dzięki temu uhonorowano GieKSiarzy „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech”, której odśpiewano dwie zwrotki. Nasi hokeiści zrewanżowali się duńskiej ekipie za wynik z półfinałów, a kibice GieKSy znowu zachwycają wszystkich swoją postawą.

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

Relacja sportowa

Relacja sportowa

13.01.2024 sobota, 20:00, GKS KATOWICE 2-3 CARDIFF DEVILS (1:2, 0:0, 1:1)

Relacja GieKSiarza

W drugim dniu turnieju finałowego w Cardiff, GKS czekał mecz z gospodarzami, którzy wszystkie swoje mecze rozpoczynali o 20:00. Dzięki temu obecni GieKSiarze, dzień wykorzystali na zwiedzanie walijskiej stolicy, każdy na swój sposób. To miasto ma wiele wspólnego z Katowicami, gdyż swój rozwój Cardiff zawdzięcza pobliskim kopalniom węgla kamiennego, dzięki czemu od 20 grudnia 1955 roku stało się stolicą Walii. Dziś już większość kopalń została zamknięta, co mocno ograniczyło rolę miejscowego portu, przez co miejscowość zaczęła inwestować w turystykę, która musiała przejąć główną rolę po ograniczeniu przemysłu.
Po całodniowym zwiedzaniu, podróżując wieczorną porą na lodowisko, poznawaliśmy uroki stołecznego miasta w nocnej scenerii. Już pod Vindico Areną było widać inną atmosferę i jakie znaczenie ma hokej dla miejscowych. Lodowisko się wypełniło, a my ponownie zasiedliśmy za bramką, wywieszając flagę z Białym Orłem w towarzystwie herbu GieKSy. Tego dnia formujemy nieco liczniejszy młyn (ok. 300 osób), który przez cały mecz prowadził doping, jak na GieKSiarzy przystało. W trzeciej tercji prezentujemy skromną choreografię w postaci złotych kartoników, które po bokach były zwieńczone podłużnymi balonami w barwach GKS-u. Moment prezentacji przypadł na drugie, wyrównujące trafienie, co wprawia nas w euforię.
Niedaleko nas, w miejscu gdzie jeszcze wczoraj zasiadali Duńczycy, swój młyn mieli gospodarze. Choć ich grupa była o połowę mniejsza, to czasem porywali resztę swojej publiki do wokalnego wsparcia. Na wyposażeniu mieli też kilka flag na kijach, które czasem urozmaicały ich ogólną prezentację. Starali się z nami rywalizować, lecz nie byli przyzwyczajeni do wsparcia w stylu Polaków, dzięki czemu to katowiczanie byli lepiej słyszalni. Naszą bezgraniczną postawę doceniła miejscowa publika, nagradzając nas po meczu brawami. Niestety, ten zacięty mecz wygrali Diabły z Cardiffu.

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FILM: 13.01.2023 HOKEJ: Cardiff Devils – GKS Katowice DOPING

Relacja sportowa

Relacja sportowa

14.01.2024 niedziela, 16:00, NOMAD ASTANA 3-1 GKS KATOWICE (0:0, 1:1, 2:0)

Relacja GieKSiarza

W niedzielę czekał nas ostatni dzień turnieju, a naszym przeciwnikiem była niepokonana drużyna z Kazachstanu, która ostatecznie wygrała Puchar Kontynentalny. Tego dnia formujemy najskromniejszy z młynów, jakie mieliśmy przez te trzy dni, ok. 200 osób. Głównym powodem był fakt, że wielu kibiców wróciło do Katowic, gdzie odbywał się Spodek Super Cup. Inna część kibiców, u której dawało się we znaki zmęczenie weekendem, też odpuściła sobie doping, zasiadając w innym miejscu. Nie wpłynęło to jednak drastycznie na nasz wokal, i GKS nadal otrzymywał fanatyczne wsparcie z trybun. Nasza postawa tak oczarowała część miejscowych, że niektórzy z nich zasiedli nieopodal nas, podpatrując, jak to się robi w kraju nad Wisłą. Kazachów tylko pojedyncze osoby, a my tradycyjnie po ostatnim meczu europejskich rozgrywek, robimy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszymi hokeistami, dziękując im za wspomnienia na całe życie. GieKSa zajęła ostatecznie 4. miejsce.

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

Relacja sportowa

Relacja sportowa

Relacja GieKSy z Gisza

W Walii na Pucharze Kontynentalnym przewinęło się 15 osób z naszej dzielnicy. Większość to giszowieccy emigranci, gdyż z Polski zjawiły się tylko 3 osoby z całej grupy.

FILM: 12-14.01.2024 HOKEJ: Puchar Kontynentalny w Cardiff KULISY

FILM: 12-14.01.2024 HOKEJ: Puchar Kontynentalny w Cardiff DOPING