KS Górnik Zabrze 0-0 KKS Lech Poznań

09.03.2024, sobota 20:00 – widzów 21 474

Relacja GieKSiarza

27 lutego to nie tylko jubileusz GieKSy. Tego dnia świętuje również Torcida, która powstała w 1999 roku. Zabrzanie obchody 25-jubileuszu swojej najstarszej grupy kibicowskiej postanowili świętować na meczu z poznańską lokomotywą, której kibice, dzięki uprzejmości gospodarzy, mogli zasiąść na trybunach przy Roosvelta. Sektor gości nadal jest oficjalnie zamknięty z powodu budowy ostatniej trybuny, która z meczu na mecz rośnie w oczach. Kolejorz przyjechał specem w 1083 osoby z jedną flagą „FOREVER LECH” i transparentem. Dopingowali cały mecz, lecz nie byli w stanie dotrzeć swoim głosem, do świetnie prezentującej się tego dnia trybuny Torcidy. Przy okazji Żabole wbiły szpile sąsiadkom z Chorzowa, wywieszając transparent „W ZABRZU DLA PRZYJEZDNYCH JEST PEŁNA BILETÓW PULA. W CHORZOWIE PF-ka Z BILETAMI NA DERBY LECI W CIULA – PIŁKA NOŻNA DLA KIBICÓW”.
Młyn Zabrzan, wspierany zgodowiczami (Wisłoka 18, ROW, GieKSa około 70), zajął obie kondygnacje i przez całe spotkanie urządził wokalny festiwal celebrujący ćwierćwiecze TG’99. Głównym punktem obchodów była oprawa w pierwszej części spotkania. Na dolnej trybunie rozwinięto sektorówkę przedstawiającą chuliganów i ultrasów Górnika, stojących wspólnie za logiem Torcidy, co symbolizowało nic innego jak to, że tu nie ma podziałów, a Torcida to wszyscy fanatycy KSG. Choreografię opisano płótnem „POCHODNIE W DŁONIACH ROZJAŚNIĄ MROK, OGIEŃ ROZPALI SERCA DO WALKI”. Prezentacja została uświęcona pirotechnikom w trzech etapach. Na początku odpalono fajerwerki, które wystrzelone tuż nad murawą dały magiczny efekt, przerywając tym samym toczące się zmagania na boisku. Następnie odpalono czerwone race w dwóch liniach poziomych okalających sektorówkę, które po wygaśnięciu zastąpiły białe race, w tym samym ułożeniu.
W przerwie meczu nastąpiła symboliczna chwila, w której zabrzańscy bohaterowie z boiska Lukas Podolski i Stanisław Oślizło, przekazali koszulkę „TORCIDA 25″ przedstawicielom tej grupy, wśród których nie zabrakło person stojących przy Górniku od początku jej istnienia.
Zabrzańscy fanatycy odnieśli się także do działań miasta wobec klubu, które mimo świetnej oferty przejęcia Górnika przez oddane mu osoby, planuje sprzedać go komuś innemu, kto nie wyciągnie ich partactwa na światło dzienne, wywieszając transparenty: „DL INVEST DLA PIŁKARZY I KIBICÓW TO KOLEJNE STRESY. TYM RAZEM DEWELOPERZY, ROLUJĄC DŁUGI, CHCĄ NA GÓRNIKU ROBIĆ INTERESY. NIE CHCEMY WAS TU – WYPIERDALAĆ!” i „MACIE OFERTY OD LUDZI, KTÓRZY SĄ W GÓRNIKU ZAKOCHANI, A WY KOMBINUJECIE JAK UBIĆ INTERES Z DEWELOPERAMI”. Poza tym tego dnia zadebiutowała nowa flaga „TORCIDA PDW”.

FOTOGALERIA: TorcidaTV.com.pl

FOTOGALERIA: 12zawodnik.pl