Marsz milczenia w Katowicach

31.05.2008

31 maja w Katowicach został zorganizowany marsz milczenia przeciwko brutalnym, niezgodnym z prawem postępowaniem policji. Inspiracją do zorganizowania takiego marszu były oczywiście wydarzenia w Krakowie Mydlnikach, jakie dotknęły kibiców GKS-u Katowice. Oto relacja z tego marszu:

Na marszu zjawili się przedstawiciele wszystkich większych polskich mediów. Na scenie zaprezentowali się aktorzy którzy w ciągu dwóch dni przygotowali przedstawienie  ”Podobał Ci się wyjazd? -czyli bohaterscy policjanci z Krakowa”. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele trzech śląskich klubów piłkarskich oraz członkowie „Partii Zielonych”. Oczywiście w inscenizacji nie zabrakło słów nieprzyzwoitych oraz drastycznych scen, gdyż scenariusz oparty został na zeznaniach kilkudziesięciu świadków, dlatego też organizatorzy przypominali co chwilę, aby inscenizacji nie oglądały małe dzieci. „Przedstawienie było bardzo smutne, wielu widzów miało łzy w oczach” -tak zrelacjonował reakcje osób jeden z widzów – „Wielu ludzi zrozumiało, co naprawdę wydarzyło się 22 marca w Krakowie Mydlnikach”.

W tłumie nie było kibiców posiadających barwy klubowe, nikt nie zakrywał twarzy, nikt też nie miał kaptura. Wśród demonstrantów byli ludzie młodzi, mający poniżej 18 lat, ale było też sporo osób starszych. W trakcie samego przemarszu główną ulicą Katowic, panowała wymowna cisza, nie było stadionowych okrzyków, ani też obrażania służb mundurowych. Wszyscy milczeli, by w ten sposób zaprotestować przeciwko wydarzeniom w Mydlnikach oraz stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej podczas akcji policji. Warto zaznaczyć, że organizatorzy non stop podkreślali, że nie są przeciwko policji, wymiarowi sprawiedliwości oraz prokuraturze. Nie zaprzeczali, że niektóre osoby z grupy 600 kibiców wiosną w Tarnowie zachowywały się agresywnie. Protestowali, bo ich zdaniem policja, zamiast łapać sprawców, wzięła wówczas odwet na wszystkich kibicach, którzy jechali tym pociągiem. Podkreślali, że akcja policji odbyła się w kilka godzin po zdarzeniach w Tarnowie, była więc przemyślana i nie adekwatna do zagrożenia w danym momencie.

Źródło: TMK

FILM: 31.05.2008 Marsz milczenia w Katowicach