Msza w intencji Ojca Świętego w Chorzowie

06.04.2005, środa

Po Krakowie przyszedł czas na Górny Śląsk, gdzie w Chorzowie na stadionie Ruchu przy ulicy Cichej również zorganizowane mszę kibiców w intencji Jana Pawła II. W tym wydarzeniu wzięło około 30 tysięcy fanów. Najwięcej pojawiło się kibiców Ruchu, a zaraz potem GieKSiarzy. Jednak nie można zapomnieć też o Górniku, Cidrach, gliwickim Piaście, Zagłębiu i innych, nawet z odległych zakątków kraju. Fani „Niebieskich” zadbali również o oprawę odpalając race na koronie stadionu, by uczcić w ten sposób Papieża Polaka i nadać uroczystości odpowiedni klimat. Klimat którego nie da się ani powtórzyć, ani zapomnieć…

W kilka dni po mszy świętej w intencji Ojca Świętego, jaka odbyła się na stadionie Cracovii, z podobną inicjatywą wystąpili kibice chorzowskiego Ruchu. Do udziału w niej za pośrednictwem Internetu zaprosili kibiców wszystkich śląskich klubów i nie tylko. Uczestnicy mszy zaplanowanej na godzinę 20:00 zaczęli zbierać się długo przed nią, by szczelnie wypełnić trybuny stadionu i większą część płyty boiska. Niemal wszyscy trzymali w dłoniach świece, bądź znicze. Według różnych szacunków w nabożeństwie wzięło udział od 30000 do 35000 wiernych. Wśród nich duża liczba kibiców.
Na płocie tego wieczoru zawisł transparent: „Szukałem was, teraz przyszliście do mnie 1920-2005. Zło dobrem zwyciężaj”. Na nim przybyli kibice zawiesili szaliki Górnika, Odry Opole, GKS-u Katowice, Widzewa, BBTS-u, Podbeskidzia, Ruchu Chorzów i Radzionków, Piasta Gliwice, Polonii Bytom, Legii Warszawa, Wisły Kraków, Zagłębia Sosnowiec, Naprzodu Janów, Śląska Świętochłowice, Szczakowianki Jaworzno. Wielu kibiców robiło sobie w tym miejscu pamiątkowe zdjęcia. Grupy kibiców tych klubów, jak i innych jak np. Górala Żywiec, Szombierek Bytom, Odry Wodzisław widoczne były w różnych punktach stadionu. Kibice Wisły wywiesili transparent: „Wisła płynie przez Rzym”, a kibice Piasta flagę „Gliwice” w barwach narodowych. Sympatycy „Szczaksy” przywieźli ze sobą małe flagi opatrzone kirem – symbolem żałoby.
Mszę, która upłynęła w atmosferze powagi i skupienia, koncelebrował arcybiskup metropolita katowicki – Damian Zimoń. W kazaniu powiedział: „Niech znikną szaliki, to wszystko, co nas dzieli”. Nie zabrakło też podziękowania dla kibiców, którzy przyczynili się do zorganizowania tej mszy. – „Niespodziewanego owocu papieskiego cierpienia” – jak wyraził się arcybiskup.
W czasie apelu jasnogórskiego odpalono kilkadziesiąt rac na koronie stadionu, a na przeciwko trybuny głównej odpalający je ustawili się na planie krzyża. Po odśpiewaniu pieśni oazowych tak bliskich Ojcu Świętemu, głos zabrali kibice skandując m.in.: „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”, „Karol Wojtyła”, „Górny Śląsk”. Potem wszyscy rozeszli się do domów. Podziękowania w imieniu kibiców Ruchu Chorzów za przybycie na mszę wszystkim kibicom i godny w niej udział.

Źródło: TMK