Polska 5-0 Słowacja

07.06.1995, środa 17:30 – widzów 9515 – Zabrze, stadion Górnika

Relacja GieKSiarza

Zbieramy się  pod domem handlowym „Skarbek”, dwie godziny przed szpilem.  Nas na meczu przeszło 100 osób.
Nie zabrakło fanów GieKSy z Giszowca.  Na początku meczu mamy starcie z Lechem i Śląskiem, w wyniku czego wyj*bali nas z sektora. Zasiadamy na trybunach za bramką, przy kibicach z Słowacji. Ruch i Górnik tego dnia siedzą razem tworząc tzw. „Śląską Siłę”. My notujemy starcie z kibicami Motoru Lublin. Z innych ekip na meczu byli : Lech Poznań (50-60), Śląska Wrocław (70), Wisła Kraków, Arka Gdynia , Zagłębia Lubin (35), Cracovii (100), Polonii Bytom (200), GKS Jastrzębie. Było też kilku z Odry Opole, Korony i Sandencji Nowy Sącz.

Kibice w liczbach: Arka 50, Cracovia, 100, GKS Katowice 60, Górnik Zabrze 600, Lechia Gdańsk 15, ŁKS Łódź 55, Pogoń Szczecin 9, Polonia Bytom 200, Radomiak 10, Ruch 150, Śląsk 120, Widzew 35, Wisła 7, Zagłębie Lubin 35, Zagłębie Sosnowiec 200, Zawisza 40.

Źródło: zin ARCYŁOTRY 1996 nr 1 (Sosnowiec)

Relacja Arki Gdynia

Na ten mecz mieliśmy jechać autokarem, lecz nie znaleźliśmy kierowcy, który by pojechał z nami (żaden nie chciał). Udaliśmy się więc na dworzec i pojechaliśmy pociągiem. Jechaliśmy przez Warszawę, gdzie mieliśmy przesiadkę. W Bytomiu byliśmy ok. godziny 13:00. Tam czekali na nas chłopcy z Polonii Bytom i kilku od nas, którzy byli wcześniej. Przed godziną piętnastą wraz z Polonią udaliśmy się do Zabrza. Tam odłączyliśmy się w dziewięć osób. Niedaleko dworca natknęliśmy się na ok. 40 osób  Ruchu. Niestety „śląska siła” okazała się bardzo śmieszna, ponieważ mimo licznej przewagi Ruch nie podjął walki. Na meczu było nas z Arki 50 osób. Mało było kibiców z innych miast. Nie po raz pierwszy, ośmieszyła się Lechia wystawiając skład kilku osobowy. Wisły, mimo tego że mają bardzo blisko, przyjechało siedmiu (taką liczbę podał mi kibic Wisły na meczu). Śląska Wrocław było 70. Zdziwiło mnie natomiast, że na stadionie nie widziałem kibiców Pogoni i Radomiaka. Kibice tych drużyn byli na meczach reprezentacji w Zabrzu, dlatego byłem zdziwiony ich nieobecnością. Zaskoczyła mnie za to obecność na trybunach stadionu Górnika kibiców Petrochemii i Stomilu. W naszym sektorze zasiedli też kibice: Zagłębia Lubin (35), Cracovii (100), Polonii Bytom (200). Było też kilku z Korony, Odry Opole i Sandecji Nowy Sącz. W drodze powrotnej do Gdyni wracaliśmy w jednym pociągu z kibicami Zawiszy. Oczywiście przestrzegaliśmy porozumienia i było spokojnie. W pociągu wracali też gliniarze, którzy wysiedli w Gdyni.

Szczurek

Źródło: zin POLISH FOOTBALL ZINE 1995 nr 3 (Gdynia)

FILM: 07.06.1995 Polska-Słowacja

Relacja sportowa

Polska: Maciej Szczęsny – Tomasz Wałdoch, Jacek Zieliński, Waldemar Jaskulski (70 Sylwester Czereszewski), Piotr Świerczewski, Krzysztof Bukalski, Roman Kosecki, Piotr Nowak, Marek Koźmiński, Wojciech Kowalczyk (46 Tomasz Wieszczycki), Andrzej Juskowiak
Trener: Henryk Apostel

Słowacja: Alexander Vencel – Ivan Kozák (58 Marek Penksa), Miloš Glonek, Marián Zeman, Karol Praženica, Ondrej Krištofík (68 Vladimír Weiss), Róbert Tomaschek, Ľubomír Moravčík, Jan Solar, Peter Dubovský, Jaroslav Timko
Trener: Jozef Vengloš

Bramki: Andrzej Juskowiak (10), Tomasz Wieszczycki (58), Roman Kosecki (64), Piotr Nowak (68), Andrzej Juskowiak (72) -
Sędzia: Robert Sedlacek (Wiedeń, Austria)
Ż. kartki: Maciej Szczęsny (37), Waldemar Jaskulski (54), Marek Koźmiński (62), Tomasz Wieszczycki (63) – Róbert Tomaschek (25), Miloš Glonek (61), Jaroslav Timko (87)