Turniej Kibiców GieKSy 2023 – GieKSa Cup – 20 lat UG’03

15.07.2023, sobota

Dzięki naszym działaniom Turniej Kibiców GieKSy wrócił na Bukową. Tegoroczna edycja była o tyle wyjątkowa, że rozpoczynała obchody 20-lecia grupy Ultras GieKSa’03. Wydarzenie rozszerzono o piknik rodzinny, obfitujący w wiele atrakcji, zarówno tych dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Były dmuchańce, wata cukrowa, GieKSik, odwiedziny drużyn piłkarskich, na którą kobieca sekcja przyniosła ze sobą ostatnie trofeum za zdobycie tytułu Mistrzyń Polski. Warto zaznaczyć, że w niektóre z tych działań zaangażowany był klub, co jest miłą odmianą po kilku latach.

Rozpoczęcie wydarzenia poprzedziła minuta ciszy, w towarzystwie symbolicznej racy. Jest to nasz stały element upamiętniania wszystkich kibiców, którzy odeszli do „Sektora Niebo”. Niestety kilka dni przed turniejem niebiański sektor znowu się powiększył. 12 lipca odszedł śp. Paweł „Pawka” Maźniewski z Piotrowic — kibic i wieloletni kierownik pierwszej drużyny GKS-u Katowice. Termin jego pogrzebu zbiegł się z turniejem, przez co wielu opuściło tymczasowo Bukową, by towarzyszyć śp. Pawłowi podczas jego ostatniej ziemskiej drogi.

W zawodach sportowych, które odbywały się w dwóch konkurencjach — piłka i przeciąganie liny — udział wzięły 32 drużyny reprezentujące fanów GieKSy i ich przyjaciół. Ostatecznie klasyfikacja podium w turnieju piłkarskim wyglądała następująco: 1. Paderewa, 2. Trzebinia & Libiąż, 3. Witosa, a w przeciąganiu liny: 1. ROW Rybnik, 2. Torcida Górnik, 3. Jaworzno. Wszystkim gratulujemy!

Po fazie grupowej tradycyjnie wszyscy udali się na Blaszok, by zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz ogłosić przedsezonowe ustalenia. Na murawie pojawiła się drużyna wraz ze sztabem, a kibice wcześniejsze rozmowy skwitowali głośno: „Gramy w dwunastu!”. Nowy sezon, nowe możliwości – nie ma mowy o podziałach, razem osiągniemy więcej!

Po turnieju odbyła się prezentacja drużyny oraz nowych koszulek, poprzedzająca wygrany 3:1 sparing z Puszczą Niepołomice. Ogólnie przez całe wydarzenie przewinęło się ponad tysiąc osób.

W turnieju udział wzięły drużyny reprezentujące: UG’03, Jaworzno, Piotrowice, Giszowiec, Centrum, Dąb, Zawodzie, Witosa, Koszutka, Tauzen, Paderewa, Mysłowice, Trzebinia, Bogucice, Jurajska GieKSa, Burowiec & Dąbrówka Mała, Wełnowiec, Hołdunów & Lędziny, Zarzecze, Ligota, Mikołów, Kostuchna, Siemianowice, Brynów & Podlesie, Murcki, Banik Ostrava (ok. 60), Górnik Zabrze (30), ROW Rybnik (50), JKS Jarosław (25), Spartak Trnava (8), Wisłoka Dębica (25), Siarka Tarnobrzeg (35).

Relacja Ultras GieKSa

W sobotę, 15 lipca, odbył się tradycyjny Turniej Kibiców GKS Katowice, który w tym roku przybrał formę rodzinnego pikniku. Na stadionie przy Bukowej rywalizowało 32 drużyny, w tym 25 z GieKSiarskich rejonów oraz zaproszeni goście: ekipy Banika Ostrava, Górnika Zabrze, JKS Jarosław, ROW Rybnik, Spartaka Trnava, Siarki Tarnobrzeg oraz Wisłoki Dębica.
Rozgrywki toczyły się na czterech trawiastych boiskach, gdzie równocześnie odbywały się mecze w ośmiu grupach. Dzięki sprawnemu zorganizowaniu rozgrywek udało nam się szybko przejść przez fazę grupową. Po zakończeniu tej fazy wszyscy udali się na Blaszok, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie w towarzystwie pierwszej drużyny.
Faza pucharowa dostarczyła wielu emocji, z wynikami na styku, a wiele meczów rozstrzygało się dopiero po rzutach karnych. Do półfinałów awansowały drużyny Paderewy, Trzebini, Witosa i Ligoty. W półfinałach Trzebinia pokonała Ligotę 1-0, natomiast w meczu Paderewa – Witosa po regulaminowym czasie padł remis 2-2. W rzutach karnych lepsza okazała się drużyna Paderewy, która w finale okazała się lepsza od Trzebinii, wygrywając spotkanie 1-0. Gratulujemy!
Równocześnie z rozgrywkami piłkarskimi odbywał się rodzinny piknik, gdzie wszyscy mogli skorzystać z wielu atrakcji. Dwie strefy gastronomiczne były dostępne, najmłodsi mogli bawić się na kilku dmuchańcach, a dla dzieci odbyły się warsztaty biathlonu. Nasze Mistrzynie Polski oraz zawodnicy pierwszego zespołu również odwiedzili turniej. Przez cały czas trwania turnieju uczestnicy mieli możliwość zakupu gadżetów GieKSy na dwóch stoiskach: klubowym i kibicowskim.
Podczas turnieju odbyły się również zawody w przeciąganiu liny, gdzie reprezentanci GRR wiodą prym, pokonując Torcidę w finale. Trzecie miejsce zdobyło Jaworzno, które okazało się silniejsze od tarnobrzeskiej Siarki. Po zmaganiach kibiców przyszedł czas na prezentację zawodników i sparing z Puszczą Niepołomice, który GieKSa wygrała 3-1, spinając tym samym cały dzień pozytywną klamrą.
Nasz turniej powrócił po rocznej przerwie i udało się go zorganizować we współpracy z klubem. Każdy, kto był obecny, mógł zobaczyć, że ta współpraca może przynieść wiele dobrego dla szeroko pojętej społeczności GieKSy.

Śp. Paweł „Pawka” Maźniewski 26.05.1974-12.07.2023

FOTOGALERIA: GieKSa.pl

FOTOGALERIA: GieKSa.pl (2)

FOTOGALERIA: GieKSa.pl (3)

FOTOGALERIA: GieKSa.pl (4)

FOTOGALERIA: gkskatowice.eu

FOTOGALERIA: gkskatowice.eu (2)

FOTOGALERIA: wKatowicach.eu

FILM: 15.07.2023 Piknik Rodzinny na Bukowej