Turniej Kibiców i PAKT na reprezentację

24.02.1995, piątek

Kibice Arki Gdynia postanowili w swoim mieście zorganizować turniej kibiców i zaprosili na niego fanów z całej Polski. Stawiły się takie ekipy jak: Arka Gdynia, Bałtyk Gdynia, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Lech Poznań, Zagłębie Lubin i Polonia Bytom. Finał turnieju wygrali gospodarze pokonując gdańszczan 4:1, a po turnieju doszło do zadymy z policjom. Jednak najważniejszym wydarzeniem jest pakt na mecze reprezentacji. Kibice doszli do porozumienia i na spotkaniach Polskiej kadry wszyscy kibicują Polakom bez względu na różnice i barwy klubowe.

To samo tyczy się wszystkich kibiców, nawet tych którzy nie stawili się na turnieju.

Relacja kibica Arki

Turniej jak wiadomo się odbył i prawie wszystko się udało. W trakcie turnieju panował spokój. Wieczorne spotkania odbywały się w pabie Heineken. Pierwszego dnia (24.02.1995) odbyło się losowanie grup, a po losowaniu każdy kibic mógł wymienić się wiadomościami i wypić kilka piw. W trakcie trwania turnieju, mimo że można było kupić alkohol, nie było wyzwisk ani bijatyk. W finale zagrała Arka z Lechią i Arka wygrała 4:1. Po turnieju wracających kibiców zaatakowała policja. Po raz pierwszy kibice Arki i Lechii wraz z innymi kibicami połączyli się i razem walczyli z policją.
Rozwalono cztery samochody policyjne a kilku, najbardziej agresywnych policjantów trafiło do szpitala. Najważniejszą rzeczą w tym turnieju było spotkanie jednych z najlepszych kibiców w Polsce. W przeciwieństwie do Radomia, do Gdyni zjechała elita. Oprócz Arki, Lechii, Zagłębia Lubin, Śląska, Legii, Pogoni, Wisły, Lecha i Polonii Bytom wystąpił Bałtyk, ale ich to tej elity proszę nie zaliczać. Ważnym wynikiem spotkania kibiców było zawarcie paktu dotyczącego meczów reprezentacji.

Szczurek

OŚWIADCZENIE SZALIKOWCÓW

1. Na meczach reprezentacji następuje rozejm pomiędzy zwaśnionymi kibicami poszczególnych klubów. Dotyczy to zarówno spotkań wyjazdowych jak i rozgrywanych w kraju.

2. Ustalenie to dotyczy również tras dojazdowych.

3. Na spotkaniach wyjazdowych z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, fajni jednego klubu będą mieli prawo do wywieszania tylko jednej flagi.

4. Zaprzestaje się niszczenia pozostających na parkingach pojazdów fanów innych drużyn.

5. Kibice klubów, które nie zechcą zastosować się do powyższych ustaleń będą traktowani „po staremu” przez wszystkie umawiające się strony aż do chwili przyjęcia tych zasad.

6. Zebrani i uchwalający powyższe ustalenia zdają sobie sprawę, że podczas spotkań wyjazdowych reprezentacji ze ścisłym przestrzeganiem ustalonych reguł nie będzie kłopotów, choćby dlatego, że umawiający stanowią znaczny procent polskiej publiczności na trybunach. Z pewnością ustalenia te spotkają się z oporem w czasie rozgrywania meczów na terenie kraju, lecz będą one konsekwentnie wdrażane w życie.

7. Konflikt pomiędzy fanatykami Pogoni Szczecin i Cracovii Kraków zostanie uregulowany przez obie zainteresowane grupy bez wtrącania się szalikowców innych zespołów.

8 Wszystkie powyższe ustalenia dotyczą spotkań reprezentacji narodowej. W spotkaniach drużyn ligowych zachowanie kibiców nie ulegnie zmianie.

Źródło: zin POLISH FOOTBALL ZINE 1995 nr 2 (Gdynia)