UEFA: GKS Katowice 1-1 Benfica Lizbona

29.09.1993, środa 20:15 – widzów 8000

Spotkanie w ramach Pucharu Zdobywców Pucharów oglądało przy Bukowej 8000 widzów. W tej grupie znalazło się ok. 30 kibiców ze stolicy  Portugalii (komentator telewizyjny mówi o 200 przyjezdnych), którzy zasiedli nad ławką rezerwowych swoich ulubieńców. Na płocie wywiesili dwie identyczne barwy i starali się dopingować, zwłaszcza po strzelonej bramce.

Dla fanów GieKSy to było wielkie święto. Już na początku poleciało trochę konfetti, serpentyn i świeca dymna, która wylądowała na płycie boiska. Dopingowali cały mecz, oraz starali przeszkadzać się gwizdami piłkarzom z Lizbony. W centralnym punkcie Blaszoka zawisły dwie flagi z pierwszej stolicy Polski, co nie było jedyną oznaką że fani GieKSy wykraczają daleko poza granice Śląska. Z ciekawych płócien warto również wyróżnić herb Manchesteru United, Tarnów czy też Bluszcza. Dodatkowo wisiała flaga kibiców Avii Świdnik, którzy najprawdopodobniej wspierali tego dnia GKS.

Źródło: Monografia GieKSy

Oflagowanie m.in.: GKS PIEKARY ŚL., PADEREWSKIEGO, MURCKI, WITOSA (Jamajka), GKS 1964 KATOWICE (biała), AVIA OK, WITOSA GKS, WITOSA, WI-TO-SA, WITOSA, CIESZYN, PIEKARY ŚL, I LOVE GKS, ZAWODZIE, BOGUCICE GKS, GKS FAN CLUB IMIELIN, TARNOWSKIE GÓRY, MANCHESTER UNITED, FAN CLUB GNIEZNO, GNIEZNO, PIEKARY ŚL, FAN CLUB WITOSA, NOTTINGHAM (od II połowy razem z brytyjką), MYSŁOWICE,, FUSSBAL (Niemcy), THE BEST OF HOOLIGANS (celtyk), TARNÓW, MYSŁOWICE, THE BEST OF HOOLIGANS (lew), BLUSZCZA, NIEMCY (flaga), WAJDY, MYDLICE D.G. O.K., GKS PANEWNIKI, GKS KATOWICE-KING ZAWODZIE, WITOSA (niemcy), GKS\G/KATOWICE, GKS (szachownica), ZAŁĘŻE, JAWORZNO, GKS KATOWICE, KOREA, ZAWSZE I WSZĘDZIE GISZOWIEC ZA GKS BĘDZIE, GISZOWIEC, MYSŁOWICE.

Wspomnienia kibica z FC Gniezno

Dzięki korespondencji listownej nawiązaliśmy kontakt z „Siwym”, który był wtedy dozorcą na stadionie GKSu. Dzięki temu mogliśmy wypocząć w pokoju sędziowskim po i przed trudami podróży. Wszak droga z Gniezna do Katowic zajmowała ok. 12 godzin. W zamian za to pomagaliśmy mu w przygotowaniu boiska do treningu i sprzątaniu po nim. Ściągaliśmy np. siatki z bramek, a „Siwy” opowiadał nam w międzyczasie o stadionie, trybunach i starym zegarze. Przy okazji mieliśmy okazje zrobić sobie zdjęcia na murawie i z piłkarzami, co jest wspaniałą pamiątką. Zazwyczaj na mecze GKSu jeździliśmy od 2-4 osób. Na Benfice było nas czterech z naszymi dwoma flagami. Trochę się przy nich napracowaliśmy, kupiliśmy prześcieradła i barwniki, które później nasze mamy zszywały doszywając literki. Dodatkowo namalowaliśmy herb GKSu i naszego miasta. Herb Gniezna zrobiłem jak umiałem, choć odbiegał nieco od oryginału.

Maciej z Gniezna

FILM: 29.09.1993 GKS Katowice – Benfica Lizbona CAŁY MECZ

FILM: 29.09.1993 GKS Katowice – Benfica Lizbona

FILM: 29.09.1993 GKS Katowice – Benfica Lizbona (2)